Фасадні плити: що таке фасадні панелі?

Фасадні плити: що таке фасадні панелі?

Фасад — це зовнішня лицьова сторона будь-якої споруди або будівлі. Всі форми, пропорції та декорування фасаду визначаються, як правило, загальним призначенням споруди. Також велике значення мають стилістичні рішення архітектурного образу будівлі. Фасадні панелі — ключовий елемент облицювання, а безпосереднє оздоблення фасаду є одним з найважливіших заходів.

Саме оздоблення визначає зовнішній вигляд споруди, а також різні його експлуатаційні характеристики. Наприклад, правильно підібраний матеріал панелей сприяє захисту фасаду від різних погодних умов.

Щоб правильно підібрати панелі для облицювання будинку, важливо враховувати сумісність матеріалів між собою. Фасади бувають цегляними, дерев’яними, бетонними тощо, проте якщо вас цікавлять панелі, для них підійдуть тільки спеціальні різновиди фасаду. Наприклад, з метою облицювання плитами підійдуть навісні вентильовані фасадні системи.

Якими бувають фасадні плити?

Навісний вентфасад являє собою певну систему, яка утворюється завдяки відповідним облицювальним елементам. Вони кріпляться на спеціальний каркас, а зазор між облицюванням і стіною забезпечує вільну циркуляцію повітряних мас, завдяки чому конденсат і волога не скупчуються на конструкціях.

Панелі для зовнішньої обробки використовуються саме на вентильованих фасадах. При цьому облицювання може бути виконано:

 • керамогранитом;
 • металокасетами;
 • дрібноштучними матеріалами на зразок лицьової цегли або кронштейнів з нержавіючої сталі;
 • алюмінієвими композитними або фіброцементними панелями.

Також облицювальні панелі для фасаду виробляються із застосуванням інших матеріалів, наприклад, цільного металевого листа, вінілу, поліпропілену тощо. Більшість цих матеріалів схожі між собою, що особливо помітно, якщо оцінити порядок монтажу кожного з перерахованих матеріалів.

Переваги та недоліки фасадних панелей

Як і будь-який інший елемент, який бере участь в процесі обробки будівлі, фасадна облицювальна панель має як сильними, так і слабкими сторонами. При цьому важливо враховувати, що плити розрізняються за матеріалом виготовлення, технічними характеристиками та зовнішнім виглядом.

Все це впливає на деякі плюси й мінуси панелей, проте можна виділити найбільш важливі особливості панелей, які застосовні до більшості різновидів плит.

Загальні переваги

Облицювання будівлі фасадними панелями має певні плюси:

 • Елементи оздоблення ефективно і надійно захищають стіни споруди від різних атмосферних опадів, наприклад, дощу, снігу та інших.
 •  Фасадні вентильовані панелі, що виготовляються сьогодні, відрізняються високими показниками стійкості до виникнення корозійних утворень. У тому числі вони несприйнятливі до різних мікроорганізмів, цвілі, грибку і так далі.
 • Більшість різновидів плит добре переносять різницю температур, а також відрізняються високими показниками опору до ультрафіолетових променів.
 • Ніякої особливої підготовки стін споруди не потрібно, а зовнішні оздоблювальні панелі можуть бути встановлені незалежно від пори року і погоди. При цьому кріплення фасадних плит між собою, як і монтаж, можуть виконуватися незалежно від сторонніх чинників.
 • Для кріплення плит досить шурупів, скоб і будівельних цвяхів.
 • Панелі розрізняються за зовнішнім виглядом, тому вони можуть бути використані для імітації практично будь-якого різновиду матеріалу: цегли, мармуру, деревини тощо.
 • Один з важливих плюсів фасадних панелей полягає в тому, що вони — універсальне рішення в питаннях облицювання. Їх дозволено встановлювати не тільки вертикально, але й горизонтально. При цьому вони застосовуються в якості матеріалу для оздоблення, а також з метою підшивки звисів карниза і багатьох інших архітектурних елементів споруди.

Зверніть увагу, що перераховані вище сильні сторони застосовні до різних типів плит, й прямо залежать від використовуваних при їхньому створенні матеріалів.

Додаткові плюси фасадних плит

Крім основних сильних сторін, панелі володіють і додатковими позитивними особливостями. Плити є одним з найпопулярніших елементів облицювання фасаду завдяки:

 • високій міцності;
 • негорючості, пожежній безпеці;
 • можливості виправлення дефектів, присутніх на поверхнях стін;
 • тривалому експлуатаційному терміну;
 • малій вазі, що дозволяє мінімізувати навантаження на підставу або стіни;
 • простоті експлуатації, яка відкриває можливості для обшивки будинку без вдавання до допомоги професіоналів;
 • високим декоративним можливостям;

відсутності необхідності в плані здійснення спеціального догляду за елементами.

Також облицювальні фасадні панелі мають порівняно низьку вартість, завдяки чому широко поширені в якості ефективного і недорого оздоблювального елементу.

 

Слабкі сторони

Попри широкий перелік переваг, фасадні плити володіють і мінусами. В індивідуальних випадках дані особливості можуть надати вирішальне значення, тому їх слід враховувати.

 • У елементів високий коефіцієнт термічного розширення. Тобто деякі різновиди панелей можуть збільшуватися в розмірах через постійний вплив високих позитивних температур. Саме з цієї причини під час кріплення елементів слід робити це незатягнутими саморізами. В іншому випадку полотно легко починає покриватися хвилями через температурне розширення.
 • Під час установки фасадних плит потрібна допомога професійного монтажника. Зазвичай потреба в цьому виникає, коли необхідно виконувати спеціальні вимоги при установці елементів. Наприклад, коли за допомогою панелей фахівцю потрібно відремонтувати стару будівлю.
 • Якщо з’явиться необхідність в заміні однієї панелі, розбирати доведеться все полотно через особливості конструкції й кріплення елементів. Даний момент залежить від кріплення елементів, а також інших додаткових особливостей початкового монтажу.

Де найчастіше застосовуються фасадні плити?

Даний елемент оздоблення зовнішніх частин споруди може бути успішно використаний практично на будь-яких видах будівель і споруд, незалежно від їх призначення. Також панелі для обробки дозволено використовувати на будинках з будь-якою кількістю поверхів, якщо технічні характеристики плит не матимуть негативного впливу на будову. Наприклад, фіброцемент набагато важчий багатьох інших матеріалів, тому його застосування з метою облицювання тендітних споруд не рекомендується.

Плити можна встановлювати на поверхню стіни безпосередньо, проте їх початкове призначення полягає в утворенні вентфасада. Таким чином панелі можуть бути використані як ефективний шар для додаткового утеплення стін якоїсь споруди.

Стандартні або декоративні облицювальні панелі використовуються на поверхнях стін, незалежно від матеріалу останніх. Завдяки невеликій вазі, плити не мають обмежень у плані монтажу. Їх навіть дозволено застосовувати для внутрішньої обшивки у квартирах, приміщеннях торгових центрів та інших місцях, де використання даних елементів буде виправдано виходячи з практичних чи декоративних цілей.

Завдяки універсальності такого різновиду обшивки, вона популярна серед власників будинків, а також підприємців, у власності яких є великі будівлі.

Які типи панелей слід використовувати для обробки?

Плити для фасаду — це дуже широка група виробів, виготовлених з різноманітних матеріалів, кожен з яких володіє певними технічними характеристиками. На вибір панелей впливають багато властивостей, тому до питання вибору необхідного матеріалу слід підходити відповідально, а також враховувати особливості будівлі, фасад якої потребує обробки.

Приватні будинки

Іноді для облицювання фасаду потрібні особливі різновиди панелей. І проблема полягає не в заборонах технічного плану або безпеці, а в банальній невідповідності елементів для оздоблення і їхнього зовнішнього вигляду побажанням власників приватних одно- або двоповерхових будинків. Ще одна проблема з таким облицюванням полягає в складності монтажних робіт, а також високій вартості як послуг з установки плит, так і самих виробів.

Однак сьогодні на ринку вже існують варіанти панелей, найбільш придатних для облицювання приватних будинків. Серед них особливо популярні:

 • керамограніт;
 • клінкер;
 • фасадний і цокольний сайдинги.

Промислові будівлі та офіси

Для торгових центрів, складських будівель і різних промислових будівель використовуються інші види плит для фасаду. Їх не заборонено використовувати для облицювання приватних будинків, просто через зовнішній вигляд цих елементів вони більше підійдуть саме для будівель промислового призначення. Винятки становлять приватні будинки з нестандартним стилем в плані архітектури, наприклад, мінімалізм і техно.

Для офісів і подібних будівель в плані обробки популярні такі різновиди фасадних панелей:

 • металеві;
 • світлопрозорі;
 • сендвіч панелі;
 • алюмокомпозитні.

Будь-який з перерахованих варіантів в рівній мірі застосовний і для оздоблення приватних споруд, а також гаражів, сторожок або госпблоків. Якщо вас влаштовують сильні та слабкі сторони, а також те, як виглядають панелі, для використання в конкретній ситуації — можна сміливо вибирати вподобаний вам тип фасадних плит.

Чим фасадні плити відрізняються від інших видів оздоблення?

Якщо власник будинку хоче провести оздоблення та скористатися для цього декоративними панелями для фасаду будинку, такий варіант може виявитися вдалим з кількох причин. Вони ж дозволяють зрозуміти ключову різницю між панелями й іншими елементами облицювання.

Фасадні панелі:

 • Можуть виглядати по-різному. Якщо говорити про фасадну фарбу або штукатурку — їх легко відрізнити від більшості інших натуральних матеріалів. Однак завдяки широкій різноманітності панелей, ви зможете підібрати такий елемент, який буде точно імітувати будь-яке вас матеріал. Також у них буває найрізноманітніше забарвлення й відповідний певному матеріалу тип поверхні, наприклад, шорсткий або повністю гладкий.
 • Мають головне призначення — сайдинг. Спочатку дані елементи для оздоблення фасаду призначалися саме для сайдингу. Але при цьому панелі показують відмінні показники захисту зовнішнього боку стін від різноманітних не тільки атмосферних, але і фізичних впливів. Навіть використовувані виключно з декоративною метою фасадні плити багато в чому перевершують деякі інші, окремо вибрані матеріали.
 • Володіють всім необхідним для створення вентфасаду. Фасадні плити використовуються для вентфасаду найчастіше, оскільки дають собі раду з цим завданням краще будь-яких інших матеріалів. Це пов’язано з тим, що панелі спочатку призначалися для досягнення саме цієї мети, тому всі додаткові комплектуючі також підходять для виконання завдань по створенню вентфасаду.

Види плит для оздоблення фасаду

Різновидів плит дуже багато, а залежать вони від використовуваного при виготовленні матеріалу. Умовно фасадні оздоблювальні панелі можна розділити на найбільш популярні групи:

 • металеві — з оцинкованого металевого листа товщиною 0,7 мм;
 • пластикові — з ПВХ або поліпропілену;
 • склопанель — із загартованого скла;
 • древоволокно — зі спресованих під високою температурою волокон деревини;
 • HPL — з крафт-паперу, який заливають термореактивною смолою під високим тиском.

Окремої згадки заслуговують фіброцементі панелі, оскільки вони виготовляються з нового матеріалу, який ще недостатньо поширений на території нашої країни. Його склад — це цементний розчин, який згодом армується целюлозним волокном.

Утворений в результаті матеріал відрізняється дуже високими показниками міцності, а також підвищеною стійкістю до будь-яких видів механічних і атмосферних впливів. Як правило, він трохи дорожче всіх інших видів фасадних плит, незалежно від матеріалу їх виготовлення.

 

Що особливого в фасадних панелях з фіброцементу?

Практично всі види матеріалу володіють сильними та слабкими сторонами, однак фіброцементні плити відрізняються властивостями, які виділяють їх на загальному тлі:

 • У даного оздоблювального матеріалу підвищений експлуатаційний термін. Завдяки особливому складу, термін служби таких панелей досягає близько 20 років, а при сприятливих умовах може бути ще більше.
 • Використовувані при виготовленні речовини відрізняються екологічністю: не завдають шкоди навколишній природі та здоров’ю людини незалежно від сторонніх чинників. А з огляду на практично повну пожежну безпеку — виділення токсичних речовин від таких панелей виключено в принципі.
 • Фіброцементні фасадні плити мають дуже потужні звукоізоляційні властивості. Те ж стосується теплоізоляції, що дозволяє застосовувати такі оздоблювальні елементи як утеплювач навіть в умовах вентильованого фасаду.

Недоліки фіброцементних панелей

Фіброцемент — важкий матеріал, тому його використання можливо лише на відповідних для цієї мети будівлях і спорудах. Наприклад, вага однієї стандартної плити залежить від товщини виробу, і в середньому становить близько 10-14 кг на один квадратний метр. Тому працювати з такими важкими елементами поодинці дуже важко, навіть для фізично розвиненої та підготовленої людини.

Ще один недолік фіброцементних плит — порівняно високий показник поглинання води. Даний матеріал може вбирати близько 10% вологи, що іноді стає причиною виникнення різних деформацій. При цьому вони класифікуються як незначні, що не мають жодного впливу на міцність фасадних плит. Однак зовнішній вигляд виробів може від цього постраждати, тому довіряти слід перевіреним виробникам даних оздоблювальних елементів.

В іншому випадку можливі найрізноманітніші проблеми з панелями, оскільки будь-які порушення під час виробничого процесу можуть спричинити неприємні наслідки.

Нюанси монтажу фіброцементних плит

З огляду на всі переваги та недоліки фіброцементу, слід пам’ятати, що процес монтажу панелей з цього матеріалу також різниться. Особливо йдеться про вагу плит, але також маються на увазі й додаткові вимоги до облаштування фасаду і процесу установки панелей.

Фіброцементні фасадні панелі для приватного будинку слід монтувати тільки за принципом вентильованого фасаду. Завдяки навісному способу кріплення елементів, з’являється можливість укласти під зовнішню обробку додатковий мінеральний утеплювач. Це дозволить ще більше посилити теплоізоляцію внутрішніх приміщень.

Вимоги до облаштування каркаса

Якщо ви плануєте встановити фіброцементну облицювальну фасадну плиту, пам’ятайте, що для даного різновиду оздоблювальних елементів дуже важливо, щоб каркас відповідав деяким вимогам.

 • Каркас цілком повинен бути виготовлений зі спеціальних профілів. Використовуючи даний матеріал, слід створити щось на зразок обрешітки, яка буде служити підставою для подальшого кріплення фасадних панелей.
 • Основа для майбутніх панелей надійно закріплюється до стін споруди за допомогою кріпильних кронштейнів. Між цими елементами та поверхнею стіни вставляються шматки прокладного матеріалу. Це дозволяє додатково відокремити матеріали один від одного.
 • Під час монтажних робіт фахівець обов’язково повинен враховувати необхідний крок: 100 см по вертикалі й 60 см по горизонталі.

Добірні елементи для оздоблення будинку фасадними панелями

В процесі монтажу фасадними плитами, використовувати слід певні добірні елементи, без яких завершення оздоблення буде неможливим.

Наприклад, стартова смуга, яку неможливо побачити після того, як всі монтажні роботи будуть остаточно виконані. Призначена вона для успішної установки нижнього ряду панелей.

Ще один з добірних елементів — вітрова дошка. Так називається фасція, яка використовується в процесі оформлення торців покрівлі. Зовнішній і внутрішній кути призначені для утримання торців панелей на зовнішніх або внутрішніх кутах будови відповідно.

Дверна або віконна накладка — важливий елемент для декоративного оздоблення. Також критично важливим в процесі монтажу може виявитися відлив, який використовується для відведення дощової води. Однак це залежить від особливостей облицювання і майбутніх робіт по установці.

Найчастіше ціна перерахованих вище та інших добірних елементів — це близько 25-30% від вартості самих плит. Ще більше на ціноутворення впливають необов’язкові додаткові елементи: лиштва, плінтуси для декорування стиків і тому подібне.

Коли установка фасадних панелей виправдана

Якщо ви хочете надати нічим раніше не примітному будинку довговічності, солідності та стилю — плити для оздоблення фасаду впораються з цим завданням. Серед широкого переліку доступних матеріалів ви легко підберете тип фасадних панелей, які оптимально підійдуть для облицювання практично будь-якої будівлі.

Вибираючи полотно для облицювання, пам’ятайте, що переваги та недоліки панелей не є загальними. Різні представники групи можуть не мати певних позитивних або негативних властивостей. На ці показники прямо впливають особливості використовуваного матеріалу. Водночас більш універсальні й ефективні плити, на кшталт фіброцементу, обійдуться трохи дорожче через своїх унікальні властивості.